Ιστορικό 5ου πρωταθλήματος διπλών ανδρών

ΤΕΛΙΚΟΣ 5ου ΔΙΠΛΟΥ ΑΝΔΡΩΝ

Την Κυριακή 3/4/2022 στις 6:00μ.μ.  ολοκληρώθηκε το 5ο πρωτάθλημα των διπλών ανδρών με την πραγματοποίηση του τελικού ανάμεσα στα τρελαμένα ζευγάρια των Γκιζάρη-Μουστάκα και Γεωργαλά-Γκράτσιου στο φιλόξενο Les Raquettes Tennis Academy,κάτω από έναν καταγάλανο ουρανό με τον ανοιξιάτικο ήλιο να λάμπει δημιουργώντας ιδανικές αγωνιστικές συνθήκες.

Ο διαιτητής του αγώνα Κώστας Αναστάσιος αφού έδωσε τον απαραίτητο χρόνο προθέρμανσης και διασφάλισε μέχρι λεπτομέρειας την ομαλή και δίκαιη διεξαγωγή του παιχνιδιού έδωσε το σύνθημα να αρχίσει το πρώτο σετ:

Ένα πρώτο σετ πολύ δυνατό,με τα δύο ζευγάρια να παίζουν υψηλής ποιότητας τένις,χαρίζοντας εκπληκτικό θέαμα.Κανένα από τα αντίπαλα ζευγάρια δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο score κι έτσι κρατώντας  τα service games τους οδηγήθηκαν αναπόφευκτα στην διαδικασία του tie break το οποίο ανέλαβε να καθορίσει και το νικητή του σετ που ήταν ο Αστέριος με τον Χάρη με score 9-7 αν και ο Μίνος με τον Σωτήρη ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι σε set point.

Στο δεύτερο σετ οι Αστέριος και Χάρης επικράτησαν πιο εύκολα (6-2) αφού ο Μίνος και ο Σωτήρης επηρεασμένοι από την απώλεια του 1ου σετ σε συνδυασμό με τα προβλήματα τραυματισμών που ταλαιπωρούσαν την ομάδα τους φάνηκαν να ¨αφήνουν¨ το παιχνίδι.

Άξιοι πρωταθλητές λοιπόν οι Γκιζάρης-Μουστάκας σε ένα ενδιαφέρον και ποιοτικό παιχνίδι με τους ανταγωνιστικούς (για ένα σετ) finalists Γεωργαλά-Γκράτσιο να μην υστερούν καθόλου,αναδεικνύοντας έτσι περισσότερο την αξία των νικητών.

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν και στους 4 για το θέαμα που προσέφεραν στους θεατές που βρέθηκαν στο Les Raquettes Tennis Academy κι απόλαυσαν,ένα δίωρο εξαιρετικού τέννις.

Και οι 4 τρελαμένοι του τελικού πήραν δώρο από μια δωροεπιταγή αξίας 20€ για αλλαγή πλέγματος,προσφορές του SPORTS CENTER του συντρελαμένου Κώστα Παναγιωτόπουλου τον οποίο ευχαριστούμε για τη συνεχή στήριξη του στο τουρνουά.

Πολλά ευχαριστώ όμως και πολλά συγχαρητήρια αξίζουν και  :

- στον διαιτητή Κώστα Αναστάσιο για τη συμβολή του στην ομαλή διεξαγωγή του τελικού με το κύρος και την αίσθηση δικαίου που τον διακατέχει.