ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 16ου ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΜΟΝΩΝ - ΑΝΟΙΞΗ 2024

Τα πρωταθληματα των διπλών (χειμώνα - καλοκαίρι) και των μονών (άνοιξη - φθινόπωρο) των τρελαμένων τενιστών αλλάζουν μορφή.

Η φάση των  knockouts και ο τελικός θα γίνονται υποχρεωτικά σε γήπεδα:

Ø επιφάνειας “χώματος” στα διπλά του χειμώνα και στα μονά της άνοιξης και

Ø “σκληρής” ή επιφάνειας “μοκέτας”  στα διπλά του καλοκαιριού και στα μονά του φθινοπώρου.

Στη φάση όμως των ομίλων οι συμμετέχοντες τρελαμένοι μπορούν να δηλώσουν την επιφάνεια επιλογής τους,όπου θα πραγματοποιούνται τα παιχνίδια του ομίλου τους (“χώμα” ή “σκληρό και μοκέτα” ) και στα τέσσερα πρωταθλήματα.

Οι τρελαμένοι τενίστες διοργανώνουν το 16ο Πρωτάθλημα μονών ανδρών.

Μοναδική προϋπόθεση συμμετοχής για όλους είναι να έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους.

Άρθρο 1ο : ΕΓΓΡΑΦΕΣ-ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

Το σωματείο της ΑΕΣ ΜΕΤΕΩΡΩΝ αποτελεί τον νόμιμο φορέα εκπροσώπησης των Τρελαμένων Τενιστών και η συμμετοχή στο Πρωτάθλημα πραγματοποιείται μόνο μέσω της αίτησης εγγραφής μέλους στο μητρώο του σωματείου η οποία ολοκληρώνεται με την  αποστολή μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (mail) στην ηλεκτρονική διεύθυνση των τρελαμένων  trelamenoitenistes@gmail.com από Τετάρτη 7-2-2024 έως και Παρασκευή 23-2-2024 και ώρα 23:00 (συμπεριλαμβανομένης και της κατάθεσης του κόστους συμμετοχής),με τα  παρακάτω στοιχεία του αιτούντα:

7.    Επιφάνεια γηπέδου διεξαγωγής παιχνιδιών στη φάση των ομίλων

8.     Μέγεθος μπλούζας πόλο (με βάση τον πιο κάτω οδηγό)

(Όσοι από τους τρελαμένους του 9ου πρωταθλήματος των διπλών επιθυμούν να πάρουν μέρος στο 16ο πρωτάθλημα των μονών πρέπει και αυτοί να στείλουν mail συμμετοχής – εννοείται χωρίς το κόστος συμμετοχής αφού το πλήρωσαν για το 9ο των διπλών).

Άρθρο 2ο : ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Το κόστος συμμετοχής είναι μηδενικό για όσα μέλη συμμετείχαν στο 9ο πρωτάθλημα Διπλών και 25€ για εγγεγραμμένα και νέα μέλη και αφορά :

α)Για εγγεγραμμένα μέλη : την ετήσια συνδρομή στο σωματείο για το 2024 προκειμένου να συμμετέχουν στο 16ο πρωτάθλημα.

β)Για νέα μέλη : την εγγραφή και ετήσια συνδρομή στο σωματείο για το 2024 προκειμένου να συμμετέχουν στο 16ο πρωτάθλημα.

Το ποσό της συμμετοχής θα πρέπει να κατατεθεί στον παρακάτω αρ.λογαριασμού του σωματείου.Στο καταθετήριο (αν πρόκειται για κατάθεση στο ταμείο) ή στην αιτιολογία (αν πρόκειται για webbanking) αναγράφεται υποχρεωτικά

ΠΡΩΤΟ το ονομ/νυμο

ΔΕΥΤΕΡΟ το πατρώνυμο και

ΤΡΙΤΟ οι λέξεις ¨συνδρομή 2024¨.

Προσοχή : πιθανή προμήθεια από διατραπεζική συναλλαγή επιβαρύνει το μέλος και απαιτεί συμπληρωματική κατάθεση έως το καθαρό συνολικό ποσό των 25€ αν το ποσό της κατάθεσης είναι ελλιπές εξ'αιτίας της προμήθειας αυτής. (Προμήθεια-έξοδα Τράπεζας Αττικής: 2 ευρώ

Σε περίπτωση ομαδικής κατάθεσης θα πρέπει να αναγράφονται στο καταθετήριο τα ονομ/μα και πατρώνυμα όλων των συμμετεχόντων προς αποφυγή παράλειψης εγγραφής κάποιου τρελαμένου.

Τραπεζικός Λογαριασμός του σωματείου

Τράπεζα ATTICA
IBAN: GR1701608800000000085207784

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ Ο

«ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ  ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΕΤΕΩΡΩΝ ΠΟΛΙΧΝΗΣ»

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Μέχρι Παρασκευή 23/2/2024  και ώρα 23:00 (συμπεριλαμβανομένης και της κατάθεσης του κόστους συμμετοχής)

Άρθρο 3ο: ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

Το σύστημα διεξαγωγής είναι Πρωτάθλημα που οδηγεί στην ανάδειξη ενός πρωταθλητή αποτελούμενο από δύο φάσεις :

Α) Φάση των ομίλων : Οι τρελαμένοι που συμμετέχουν εντάσσονται σε ομίλους  κατηγοριών (με βάση την επιφάνεια επιλογής τους,τη θέση τους στο τελευταίο πρωτάθλημα και τη θέση τους στο ranking) στους οποίους όλοι οι παίκτες κάθε ομίλου παίζουν με όλους του ίδιου ομίλου (roundrobin).

Β)Φάση των knock-outs :Μετά το τέλος της Α Φάσης,από κάθε όμιλο ορισμένοι τρελαμένοι ανάλογα με τη θέση κατάταξης στους ομίλους τους ,συνεχίζουν για τη διεκδίκηση της θέσης του πρωταθλητή συμμετέχοντας με διαδικασία knock-out.

Όσοι συμμετέχουν για πρώτη φορά θα τοποθετηθούν στην πιο χαμηλή κατηγορία .

Άρθρο 4ο : ΔΙΑΡΚΕΙΑ -ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ

ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ (φάση ομίλων) : Από Δευτέρα 26/2/2024  έως και Κυριακή 2/6/2024.

1η Περίοδος : Αγώνες 1ης, 2ης και 3ης αγωνιστικής από Δευτέρα 26/2/2024  έως και Κυριακή 17/3/2024 με οποιαδήποτε σειρά.

Σε αγώνα για τον οποίο δεν θα υπάρχει ενημέρωση αποτελέσματος εντός προθεσμίας και οι δύο παίκτες θα παίρνουν 0 βαθμούς.

2η Περίοδος : Αγώνες 4ης, 5ης και 6ης αγωνιστικής από Δευτέρα 18/3/2024 έως και Κυριακή 14/4/2024 με οποιαδήποτε σειρά.

3η Περίοδος : Αγώνες 7ης,8ης και 9ης αγωνιστικής από Δευτέρα 15/4/2024 έως και Κυριακή 12/5/2024 με οποιαδήποτε σειρά.

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ (ΝΟΚ-ΑΟΥΤ) : από 13/5/2024 έως 2/6/2024

ΤΕΛΙΚΟΣ : ΚΥΡΙΑΚΗ 2/6/2024

Άρθρο 5ο : ΕΠΑΘΛΑ-ΑΠΟΝΟΜΕΣ
Στους διακριθέντες στο Πρωτάθλημα θα απονεμηθούν τα παρακάτω έπαθλα:
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑΛΙΣΤ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ
Κύπελλο Πρωταθλητή και κύπελλο δεύτερης θέσης για τους 2 φιναλίστ του μεγάλου τελικού.
ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ ΟΜΙΛΩΝ
Κύπελλα σε όλους τους 1ους των ομίλων σε όλες τις κατηγορίες. Σε κάθε κύπελλο θα αναγράφεται η κατηγορία και ο όμιλος του νικητή.
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΒΙΒΑΣΤΟΥΝ
Μετάλλια σε όλους όσους ανεβούν κατηγορία από όλες τις κατηγορίες και από κάθε όμιλο + στους 4 πρώτους από κάθε όμιλο της Α' Κατηγορίας (εξαιρούνται όλοι οι πρώτοι των ομίλων επειδή θα πάρουν κύπελλο).

ΟΙ ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ

Άρθρο 6ο : ΒΑΘΜΟΙ

α) ΑΓΩΝΑ
Ο νικητής κάθε αγώνα θα παίρνει 2 βαθμούς και ο ηττημένος 1 βαθμό.
Όλοι οι αγώνες θα κρίνονται στα 2 νικηφόρα σετ. Σε περίπτωση που το σκορ είναι 1-1 σετ, τότε θα ακολουθεί κανονικά και 3ο σετ για να βγει ο τελικός νικητής.
Κατ'εξαίρεση σε όσα παιχνίδια γίνουν σε γήπεδο επί πληρωμή, ο γηπεδούχος θα έχει το δικαίωμα να επιλέξει αντί για 3ο σετ tie-break στους 10 πόντους για να βγει ο νικητής.

Κάθε παιχνίδι που θα κρίνεται είτε με ολόκληρο τρίτο σετ είτε με supertie-break θα υπολογίζεται από το σύστημα ως 3ο σετ με σκορ 7-6 υπέρ του νικητή (για πιο δίκαιη αντιμετώπιση).
Σε περίπτωση τραυματισμού ή εγκατάλειψης ενός παίχτη με αποτέλεσμα την διακοπή του αγώνα, ο αγώνας κατοχυρώνεται στον άλλο παίχτη με σκορ 6-0 6-0 και δεν επαναλαμβάνεται.
Αν κάποιος παίχτης αποσυρθεί για οποιοδήποτε λόγο από το πρωτάθλημα, διατηρεί τους βαθμούς που έχει μέχρι εκείνη τη στιγμή και χάνει άνευ αγώνα τα υπόλοιπα παιχνίδια.
Αυτό γίνεται για την αποφυγή μείωσης των πόντων κατάταξης του αποσυρόμενου στο συνολικό ranking.

Αν δύο ή και περισσότεροι παίχτες ισοβαθμούν στον βαθμολογικό πίνακα, τα κριτήρια θα είναι τα εξής:

Άρθρο 7ο :ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ

Η διεξαγωγή ενός αγώνα είναι αποκλειστική ευθύνη των δύο αντιπάλων και γι'αυτόπρουποθέτει θετική στάση από την αρχική φάση της επικοινωνίας για τον ορισμό του μέχρι και το τέλος του.

Η απαξίωση και η δημιουργία προβλημάτων δεν αρμόζει σε κανέναν μας και πολύ περισσότερο στη διεξαγωγή ενός τέτοιου πρωταθλήματος.

Προηγούμενη εμπειρία από φαινόμενα αναβλητικότητας και αδιαφορίας των παικτών σχετικά με τη διεξαγωγή των αγώνων,επιβάλλει την απόλυτη τήρηση και εφαρμογή του χρονοδιαγράμματος των αγώνων με σκοπό την διασφάλιση της αξιοπιστίας του πρωταθλήματος και την προστασία των συνεπών τρελαμένων επιβραβεύοντας έτσι την συμπεριφορά και νοοτροπία τους.Καμμία αναβολή λοιπόν δεν θα δοθεί και για οποιοδήποτε λόγο.

Σε κάθε αγώνα θα υπάρχει κάποιος «γηπεδούχος» (αυτός που το όνομα του αναγράφεται πρώτο).
Σε κάποια παιχνίδια μπορεί να υπάρχει το διακριτικό γράμμα Η (Home) σε φιλοξενούμενο. Σε αυτούς τους αγώνες θεωρείται γηπεδούχος αυτός με το γράμμα Η δίπλα στο όνομα του.

Η επιλογή του αντιπάλου με τον οποίο θα ορίζεται κάποιος γηπεδούχος ή φιλοξενούμενος, είναι τυχαία και ορίζεται από το σύστημα αυτόματα.

Η κανονική διάρκεια αγωνιστικών είναι χωρισμένη σε 3 περιόδους όπου οι παίχτες θα πρέπει να ολοκληρώσουν τους 3 αγώνες της κάθε περιόδου εντός προθεσμίας ανεξαρτήτου σειράς.

Οι παίχτες θα έχουν συγκεκριμένα δικαιώματα και υποχρεώσεις ανάλογα με το αν είναι γηπεδούχοι ή φιλοξενούμενοι.

Πιο συγκεκριμένα:

Ο Γηπεδούχος:

Έχει την ευθύνη της επικοινωνίας εξίσου με τον φιλοξενούμενο.

Επιλέγει το γήπεδο που θα πραγματοποιηθεί ο αγώνας. Το γήπεδο πρέπει να είναι στην περιοχή της Θεσσαλονίκης. Αν το γήπεδο είναι επί πληρωμή αναλαμβάνει τα έξοδα και ενημερώνει αν θα γίνει στα 3 σετ ή αντί για 3ο σετ θα έχει tie-break στους 10 πόντους.

Συμφωνεί από κοινού με τον φιλοξενούμενο για την ημέρα και ώρα που θα παίξουν.

Αν είναι ο νικητής ενημερώνει για το αποτέλεσμα του αγώνα.

Αν αντιμετωπίσει αδυναμία επικοινωνίας εξ'αιτίας του φιλοξενούμενου ενημερώνει τον επιδιαιτητή προκειμένου να του καταχωρηθεί υπέρ του ο αγώνας.

Αν αντιμετωπίσει άρνηση, ασυνεννοησία ή οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα ενημερώνει τον επιδιαιτητή προκειμένου να του καταχωρηθεί υπέρ του ο αγώνας.

Γηπεδούχος στην ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ (ΝΟΚ-ΑΟΥΤ) είναι ο παίχτης από την μεγαλύτερη κατηγορία.

Αν οι δύο αντίπαλοι είναι από την ίδια κατηγορία τότε γηπεδούχος είναι αυτός που τερμάτισε στην υψηλότερη θέση στον όμιλο.

Αν και πάλι δεν προκύπτει γηπεδούχος τότε γηπεδούχος θα είναι αυτός με τα "καλύτερα" αποτελέσματα με βάση τα παρακάτω κριτήρια :